Як це працює: Андрій Кузло
про роботу енергетиків РЕНОМЕ
під час війни

Відверто кажучи, ми такого не очікували. Так, у нас були чіткі плани, знали для кого і чому це робимо. Однак увага до спецпроєкту “Як це працює?” з першого випуску розвіяла усі сумніви, й не існує КРІ, щоб виміряти її справжню цінність. Ми з вдячністю та радістю повідомляємо, що забираємо його з собою у 2023-й. Але це ще не все: будемо писати не лише про сферу технологій та програмних рішень, а й про історій, які давно чекають свого часу. Вони про сміливість робити свою роботу. Стійкість слідувати меті, попри відсутність світла, нестабільний інтернет та війну. Про рішення та продукти, які спрощують людям життя.

Наш наступний герой, головний енергетик Renome Facility Management Андрій Кузло розповідає про працю енергетиків, що останнім часом нагадує Сізіфову, про живлення критичної інфраструктури та чи є у компанії запасний план на випадок блекауту.

Андрій Кузло

головний енергетик
РЕНОМЕ КОМФОРТ

Продукт:

системи
енергопостачання

Що входить у обов’язки головного енергетика?

Відповідаю за технічно правильну роботу й стан всіх мереж РЕНОМЕ: газо-, водо-, тепло-
та електропостачання.

Наскільки відрізняється звичайний робочий день зараз і до війни?
Як часто раніше траплялися форс-мажори?

У нашій роботі вони стаються постійно. Зараз їх помітно менше, в порівнянні з  листопадом й груднем. Тоді ситуація з електропостачанням взагалі була жахливою. Відключення відбувалися і за графіком, й аварійно. Доводилося перемикатися на резервну лінію живлення, підключати дизельні генератори і довше затримуватися на роботі. У РЕНОМЕ є критична інфраструктура, що потребує безперебійного постачання електрики, та й чимала кількість офісних працівників.

Як це працює

Коли і як готувалися до аварійних відключень?

Загалом ми завжди були до них готові, але, як з’ясувалося, недостатньо. Основний генератор добре робив свою справу лише при короткострокових відключеннях.  

Компанія давно має резервні лінії живлення, а також процедуру перемикання. Однак, при “прильотах”, коли було вимкнене ціле місто, ми могли розраховувати лише на себе. У кожній схемі стаються збої. У нашій вони виявилися під час останніх тривалих відключень.

Як це працює

Скільки тривало найдовше?

Близько 15 годин, з 16-ї вечора до 7-ї ранку. Ми перемкнули систему на основний дизельний генератор, залишалися на чергування. Невдовзі закупили однофазні дизельні генератори, змонтували резервні схеми живлення й отримали стабільну систему, з якою працюємо й дотепер. Раніше все залежало від автоматики, зараз деякі перемикання виконуються людьми. Також розробили спеціальні інструкції, інформування про те, як слід чинити у разі аварійних ситуацій.

Які основні об’єкти доводилося рятувати від перебоїв зі світлом?

Весь четвертий поверх головного офісу компанії у Рівному (вул. Захисників Маріуполя, 25), частину першого та підвалу, також серверну й доступ до інтернет-зв’язку.

Чи запроваджували якісь рішення для економії електроенергії?

Так, але без радикальних дій. Ми зняли все зовнішнє освітлення й досі його не вмикаємо, тому що воно створює додаткове навантаження. Також оптимізували роботу деяких мереж. Економія не повинна викликати дискомфорту людей.

“Економія не повинна викликати
дискомфорту людей”

Як це працює

Як критична інфраструктура захищена від збою зараз?

У нас є декілька різних силових трансформаторів, а напругу контролює автоматика. Коли вона фіксує, що рівень напруги перетинає дозволені межі, відбувається перемикання на резервну лінію. Вона має власні обмеження та налаштування, якщо й тут нестабільно ці вводи живлення вимикаються на щиті і ми переходимо на повну роботу від дизельного генератора. Він регулярно проходив перевірку роботи у звичайних та аварійних ситуаціях. Та якби й з ним щось трапилось, ми скористалися б однофазними дизельними генераторами. На випадок перемикання чи обслуговування генераторів маємо ще інверторно-акумуляторні  системи.

Загалом у нас є п’ять варіантів живлення, тому відділ моніторингу та інші важливі підрозділи компанії зараз забезпечені електропостачанням постійно. У інших воно може зникати, про те не надовго. Намагаємося завжди знайти рішення й повернути людям можливість виконувати свою роботу.

Як це працює

Чи маєте запасний план на випадок повного блекауту?

Змонтовані ресурси можуть забезпечити повне електропостачання для об’єктів критичної інфраструктури РЕНОМЕ під час блекауту. рішення для інших структур залежатиме від ситуації. На жаль, працюємо в непростий час і доводиться розставляти пріоритети. Однак, думаю, що повний блекаут для нашої області поки не загрожує.

Можна говорити про автономність компанії?

Точно ні, але окремі підрозділи її все ж мають. Тут важливо усвідомлювати, що це далеко не панацея. Хотілося б, щоб все було ідеально, але так не буває. Особливо, коли триває війна. Підтримка автономності вимагає значно більших фінансових витрат на пальне, послуги з обслуговування й людських ресурсів. До того ж дорожчими є й усі альтернативні рішення, що робляться у аварійному режимі.

Як це працює

Що більше виснажує - перебої з електропостачанням
чи людська паніка?

Хороше питання, іноді паніка дійсно створює більше збоїв, ніж некоректна робота обладнання. Тому намагаємося якісно пояснювати, заспокоювати, повідомляти тривалість відновлення, щоб люди могли планувати свою діяльність. 

На жаль, розуміння, що проблеми виникають не з вини електриків, з’явилося не у всіх. Але його стало помітно більше, дехто навчився підлаштовуватися до ситуації. Гадаю, на це вплинули планові відключення. Чесно кажучи, вони не завжди були виправданими, але точно необхідними, щоб змінити психологію людей та їхнє ставлення до ситуації.

“Іноді паніка дійсно створює більше збоїв,
ніж некоректна робота обладнання.”

Що мотивувало вас обрати спеціальність електрика?

У шкільні роки був учасником МАНів та всеукраїнських олімпіад, добре склав іспити. З довгого переліку доступних мені спеціальностей обрав енергоменеджмент й електротехнології. Про неї гарно відгукувались, а потім це вибрало мій шлях по життю. У мене є й друга вища освіта, але зараз вона вже не є актуальною.

Що найбільше подобається або ні у вашій сфері?

Спілкуватися з людьми. І цього в мене достатньо, адже часто доводиться вирішувати хороші й не дуже ситуації. Так само багато монотонності, від якої я не в захваті, коли потрібно робити одне й те саме багато разів підряд.

Маєте улюблений жарт про свою роботу?

Ні, бо вона серйозна, про неї краще не жартувати.

І небезпечна. Останнім часом її часто згадують і прогнозують сплеск, подібний до ІТ. Кажуть, щоб потрапити у цю сферу достатньо знати розділ про електрику й закон Кірхгофа, англійську, трохи менеджменту й бути готовим вигадувати рішення, яких бракує. Це правда?

Якщо є сфера, якою зацікавлена велика кількість людей, то вона не є актуальною, основні ніші вже зайняті. Інтерес до моєї викликаний кризовими моментами. Чесно кажучи, приємно бути в центрі чогось важливого. Пригадайте, так було з коронавірусом і тоді усі захоплювалися медиками. 

Енергетика ніколи не втрачала актуальності, але вона не стане трендовою, як хтось поспішив подумати. Зараз нас часто згадують і, що не менш важливо, приємними словами. Раніше було навпаки. Ніхто не помічав те, що ми робимо. Електропостачання це постійні комплексні процеси. А ще багато важкої праці, на перший погляд непомітної, та по справжньому зрозуміти її цінність усі змогли тільки тоді, коли поринули в темряву.

Якби там не було, завдяки непростій ситуації, що склалася, енергетика в Україні точно стане більш передовою, ніж була до цього.

Як це працює