Як це працює: Василь Бриж
про ненудну економіку

У спецпроєкті “Як це працює?” ми розповідаємо історії менеджерів проєктів, персоналу, продажів, керівників напрямів, маркетологів, програмістів, розробників аби дізнатися, як інноваційні рішення допомагають створювати продукти, що спрощують людям життя.

Наш наступний герой, провідний економіст ПрАТ “РЕНОМЕ” Василь Бриж, розповідає про що можуть розповісти цифри, якщо правильно з ними поводитися, як і навіщо кожен з нас рахує cash flow, як технології допомагають і чим насправді ми вимірюємо час.

Василь Бриж

провідний економіст
ПрАТ “РЕНОМЕ”

Продукт:

Фінансова аналітика

Коли з'явилася любов до цифр?

Більшість людей думає, що економіка нудна. Але я готовий переконувати їх у протилежному — вона дуже цікава. Любов до цифр з’явилася одразу, як побачив гроші. (сміється)

Якщо серйозно, то вона є заслугою школи, де прищеплювали повагу до точних наук. Потім я вступив на факультет фінансів та кредиту у НУВГП. Планував після навчання обов’язково знайти роботу за спеціальністю. Важливо було аби шість років, а для мене це великий проміжок часу, не пройшли дарма. Буває люди змінюються, або змінюється їхня ситуація й після вишу займаються зовсім іншою справою. Як на мене, то це або великий фарт — людина врешті знайшла себе, або провал — час врачено.

Як знайшли “своє” місце?

Десь на п’ятому курсі в університеті проходила ярмарка професій для випускників. Там вперше познайомився з РЕНОМЕ, зацікавився і мене покликали до себе. Робота зараз полягає у аналізі та прогнозуванні сценаріїв на основі даних, які мені надсилають товариства компанії. Результати за запитом показую генеральній директорці або акціонерам.

Що ненудного в економіці?

Якщо хтось каже, що це нудно, то нехай згадає свій стан, коли рахує гроші. База економіки — це аналітика та прогнозування. На основі певних показників ми робимо припущення, що трапиться з певною ймовірністю. І тут головне визначити, як не допустити розвитку негативних сценаріїв. Цей розділ, на мою думку, є найцікавішим. 

Людина влаштована так, що їй не терпиться знати майбутнє. Але в кожного свої інтереси й методи: одні до ворожок ходять, читають гороскопи, а інші — щоб зробити якийсь висновок, мусять обпертися на факти.

Економіка не про жарти. Але іноді вона досліджує конфузні речі й отримує такі ж результати. Якось на очі трапилось дослідження, що високі чоловіки заробляють більше, ніж низькі. Смішно, але це обгрунтований факт.

Як це працює

Якими інструментами ви користуєтесь в роботі?

Використовую різні системи обліку, як джерело даних, та Excel. Він є ключовим моїм інструментом та може все, якщо правильно налаштувати. Автоматизує силу-силенну процесів. А оскільки час цінную трохи більше, ніж гроші, то вчитися працювати з ним для мене закономірно. Бачу, що щось можна спростити, шукаю-читаю-дивлюсь і впроваджую. 

“Іноді автоматизація може позбавити когось роботи, але з’явиться нова.”

Іноді автоматизація може позбавити когось роботи, але з’явиться нова. З іншого — значно полегшує життя, виконуючи за нас рутину й вивільняючи руки для більш важливого. Це історія не про суперництво людей проти машин, а взаємодію й допомогу. Про те, як одну й ту ж справу виконати якісно за менший проміжок часу.

Як виглядає процес прогнозування?

Це коли ми розглядаємо сценарії під різними кутами: відбудеться чи не відбудеться якась подія, а якщо так, то якими можуть бути наслідки. Кожна ймовірності проходить детальну перевірку. Візьмімо банальний приклад: щоб заробити мільйон, то, умовно, треба продати 25 тисяч iPhone з націнкою 40 гривень на одному. Виходячи з цього, потрібно зрозуміти: де взяти стільки гаджетів, які шляхи збуту та ін.

Як це працює

По суті, прогнозувати — це правильно ставити запитання.
Як знати, що питати?

Це приходить з досвідом. Допомогти можуть певні показники, задачі, проблеми. Більшість речей слід розглядати комплексно, враховуючи і реалізацію, і клієнтів, і виробничі потужності, й постачальників та стан їхніх справ, інфляцію, сезонність тощо. 

Щоб змоделювати один сценарій треба чимало інформації пропустити через сито. Важко пояснити на словах. Це треба бачити. Тільки правильно склавши масив даних, вони починають говорити.

Яке місце у вашому житті займає менторство?

Зараз у мене не вистачає часу на це, лише зрідка консультую. Однак, був досвід менторства у RenomeLab. Це програма компанії, метою якої є підтримка та супровід обдарованих студентів у створенні соціальних і технологічних рішень для міста. Пригадую учасники працювали над розробкою рішення для паркування. Моїм завданням було навчити працювати згідно бізнес-моделі Canvas: допомогти зрозуміти ключові показники та як їх використовувати, щоб перетворити власну ідею у бізнес-план. Це така візуалізація, універсальний спосіб протестувати ідею на життєздатність.

Журі «Молодіжного економічного челенджу»
в Обласному науковому ліцеї м. Рівне

Як це працює

Як правильно заощаджувати?

В економіці є поняття cash flow — це звіт про рух грошових коштів. Кожна людина користується ним, навіть не знаючи про його існування. Йдеться про надходження і витрати особи чи підприємства у вигляді грошей за певний період. Оперувати такою інформацією потрібно, щоб почати заощаджувати.

Крім того, кожен з нас має видатки, від яких практично неможливо відійти: орендна плата, харчування, комунальні послуги тощо. Важко почати щось відкладати, коли зарплата від видатків відрізняється всього на кілька відсотків. Тому методика заощаджень повинна враховувати об’єм заробітків та власне бажання самої людини. Якщо надходження невеликі, а вона мріє про дороговартісні активи, то слід думати на чому економити. Обрати те, чим можна було б пожертвувати на певний час, щоб досягти цілі.

Що вам відомо про факапи у фінансах?

Вони дорого коштують і краще їх не допускати. Найчастіше їхньою причиною стають показники, які не врахували на етапі аналізу, або непередбачувані ситуації.

Як це працює

Де черпаєте нові знання?

Шукаю якісь онлайн навчання, коли хочу розібратися в конкретному питанні. Багато читаю: новини, технології, розвиток тощо. Наприклад, прочитавши, що територію так званої лднр росія оголосила своєю, зрозумів — війна невідворотна. Знав, що треба працювати як ніколи, бо це потрібно нашій державі та військовим. Як і те, що прийшов час пропрацювати найгірші сценарії для бізнесу та спрогнозувати кроки, які дозволять йому залишатися на плаву якомога довше в умовах війни.

Чи є у вас власне визначення грошей?

Кожна хвилина має свою вартість. Відтак гроші  —  це вартість витраченого часу.